Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat
Dům Chleba Association | "Bring hapinness to people"

News feed


22. 10. 2015

Vážení přátelé,

chtěli bychom Vás informovat, že dne 20. 7. 2015 proběhla schůzka mezi předsedou organizačního výboru Dům Chleba Michalem Vorynkou a generálním konzulem Miroslavem Klímou spolu s vicekonzulem Pavlem Valovým.

Schůzka proběhla v generálním konzulátu České republiky ve Lvově na Ukrajině. Účelem tohoto setkání bylo předání děkovných dopisů za projekt „Radost dětem 2014“ a jednání v návaznosti na pokračování tohoto projektu i v roce 2015, pod názvem „Radost dětem 2015“. Vedení konzulátu nám velice pomohlo s realizací jak projektu z minulého roku, tak současného. Tímto bychom chtěli také poděkovat jak vedení, tak pracovníkům generálního konzulátu ve Lvově za vstřícné jednání a pomoc s vyřízením potřebných dokumentů a víz k návštěvě České republiky. S určitostí musíme říci, že pokud by nám nebyla tato podpora a pomoc poskytnuta, tak bychom projekt nezrealizovali.

Ještě jednou děkujeme všem pracovníkům Generálního konzulátu České republiky za pomoc a podporu tohoto projektu.

S pozdravem,

 

Předseda organizačního výboru

Přikládáme děkovné listy za projekt „Radost dětem 2014“


15. 10. 2014

Změny v naší organizaci

Vážení přátelé,

naše organizace v současné době prochází poměrně velkými změnami, které bychom Vám chtěli v tomto článku představit. Rovněž nastíníme nějaké plány do budoucna.

Našim hlavním úkolem, na kterém pracujeme, je otevření sociálního šatníku v Orlové. Projekt pod názvem Dům Chleba realizujeme díky pomoci společnosti SMO, a.s. Orlová, která nám bezplatně pronajala nebytové prostory vhodné pro zřízení sociálního šatníku. V současné době probíhají rekonstrukce a úpravy interiéru. Rovněž vyřizujeme různá povolení k provozu této činnosti.

Změna jména organizace na Dům Života z. p.

Další podstatnou věcí je změna jména organizace na Dům Života z. p. Tato změna zapříčiní i novou doménu webové stránky www.dumzivota.com. Tedy prosíme používat již tuto adresu, jelikož www.dumchleba.cz bude v krátké době nefunkční. Změna jména organizace měla několik důvodu, které ovšem nejsou až tak podstatné. Podstatné je ale to, že chceme pokračovat v naší činnosti a rozvíjet to, na čem jsme pracovali a v budoucnu také pracovat budeme. Každá organizace, firma nebo politické hnutí se rozvíjí a mění a naše organizace není vyjímkou. Jen takto má organizace šanci přežit a být úspěšnou. Doufáme, že tato změna Vám nepřinese žádné komplikace, protože není ani tak podstatné jméno organizace, jako její práce a cíl.

Děkujeme,

Tým Dům Života


10. 10. 2014

Два портфеля часть 1 КОНТУЖЕННЫЕ ПОРТФЕЛИ, Два портфеля часть 2 КОНТУЖЕННЫЕ ПОРТФЕЛИ (продолжение)


5. 10. 2014

лавянские истории отпускай бус твой по водам...


5. 10. 2014

Cлавянские истории Геннадий Лысенко


5. 10. 2014

Cлавянские новости обзор ситуации с Петром Дудник


5. 8. 2014

Russia and the world without orphans


5. 8. 2014

Russia and the world without orphans - Chabarovsk


16. 6. 2014

Взять ребенка с Юго-Востока Украины на каникулы!

Есть предложение взять детей Юго-Восточного региона Украины и принять их в христианские семьи, проживающие в Европе. На один месяц для психологической реабилитации. Сейчас семьи беженцев расселены в других регионах Украины и живут в непростых условиях: в лагерях, семьях, Домах молитвы, везде где только можно... Не у всех есть материальные возможности.

Взять детей к себе хотя бы на месяц и помочь таким образом родителям сориентироваться, определиться в обустройстве, поиске работы, жилья, документов и всего необходимого. Миссия берет на себя решение вопроса с визами для детей. От семьи требуется жертва – прокормить ребенка месяц, и оплатить дорогу туда и обратно (по возможности). Если ваше сердце открыто к этой нужде, пишите!

Ответить нужно как можно быстрее. Последний срок – следующая неделя. Поэтому важно уже объявить на собраниях в это воскресенье!

С уважением,

Геннадий Гаврилов
C.S.Armády 205
273 51 Pletený Újezd
Czech Republic

Mobile: +420 776 795 789
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
http://www.spasenie.eu/17-news/51-vzyat-rebenka-s-yugo-vostoka-ukrainy-na-kanikuly

Galerie

23. 5. 2014

Dear friends,

on behalf of our organization and the Foundation Nehemia fund, we ask anyone willing help in a fundraiser to help the evacuated children from eastern Ukraine: "Sails of Hope" (Slavyansk), and "Pilgrim" (Mariupol).

On Monday the orphanage in Slavyansk was riddled with bullets by the Ukrainian troops, this was because on the previous day it was captured by separatists, where they established a base and fired their mortars at the Ukrainian military. One artillery shell hit the building and destroyed a part from the roof and the wall. Thank God, no one got hurt. The children were moved to a safe place beforehand, near Kiev, where they were settled among families.

On Tuesday, the 20th of May 2014 the Ukrainian Army shelled a separatist base near a rehabilitation center in Slavyansk. The center was full of people, but thank God, no one got seriously injured. Only a few people got injuries from the shattered glass. At the same time a neighboring building was completely destroyed by a direct hit. Currently the people from the rehabilitation center are moved to a different building.

On Friday, the 23 of May 2014 children left their orphanage "Pilgrim" (Mariupol). Most likely they will be living in Sumy for a month, later at the «Отчем DOMе» (Kiev).

We ask all who are not indifferent to pray for these children. Also pray God for mercy and peace over Ukraine. Pray that the presidential elections would pass without incidents and provocations.

We thank all of you in advance!

Chairman of the organizing committee

Your donations can be transferred to the charity Foundation Nehemia 1057340/2060 under the symbol 1006.

The donated money will go directly to implement the needs of both orphanages to buy food supplies, the transportation of the children and to repair both orphanages.

Gallery


16. 5. 2014

Velotour - Russia and the world without orphans

Dear friends,

this year has passed in quite a flash. But guys from Ukraine (Mariupol) are slowly preparing for a new stage of their Global bike tour. We want to draw your attention to their 'wheel' rout round the world. They aren’t professionals, not popular sportsmen, but street children, accepted by families. Their path around the world is directed to tell people that families shouldn't be afraid to adopt children from orphanages. The main need of these children is Love, which makes a families happy. The prime goal of these guys is to convince the world that every and every child must have a family.

Around the Globe bike trip at first might seem an impossible mission, but this team has already paddled some 10 000 km; this supper they hit the road for another 4 000 km through Far East to Vladivostok. We strongly believe that with God's help they’ll make it. Now I eagerly wait when this bike tour will pass through Havirov (Check Republic). This trip is panned to be implemented in the nearest two years.

Fare well and God's blessings!

Dům Chleba team

 

PS: You can find more information on this site under the "Pilgrim bike tour".

If you would like to participate in any sort of donation, please contact us.


29. 4. 2014

Dokončení projektu „Radost dětem“

Vážení přátelé,

oznamujeme, že projekt „Radost dětem“ je ukončen odjezdem hostů na Ukrajinu dne 27. 4. 2014. V průběhu návštěvy došlo k některým změnám v programu na základě přání hostů. Tím pádem jsme nestihli splnit celý naplánovaný program. Ovšem tyto změny neměly vliv na dosažení námi stanoveného cíle a to přinést „Radost dětem“. Tímto bychom chtěli také poděkovat všem partnerům, kteří jakýmkoliv způsobem podpořili tento projekt.

Především děkujeme:

Generální konzulát České republiky ve Lvově     Nadace Adra v Havířově

  

Hotel Palkovické Hůrky v Palkovicích                  Skautský oddíl Hraničáři z Karviné

 

ZOO Ostrava                                                        Úsměv ukrajinským dětem

                    

Také děkujeme všem ostatní lidem, kteří zde uvedeni nejsou. Bez jejich pomoci a podpory bychom nemohli tento projekt realizovat.

Děkujeme Bohu a všem za pomoc při realizaci projektu.

S pozdravem,

Předseda organizačního výboru

Galerie

10. 4. 2014

Projekt „Radost dětem“

Vážení přátelé,

v současné době organizujeme projekt s názvem „Radost dětem“. Jedná se o cestu dětí z Ukrajiny do ČR s „menšími“ výlety do Německa a Polska. Akce se bude konat v době od 16. 4. - 27. 4. 2014. Níže je uveden předpokládaný program návštěvy. Podle počasí a našich finančních možností se ovšem může změnit. Pokud by se někdo chtěl v tomto projektu nějakým způsobem zaangažovat, ať už jako dobrovolník nebo finanční podporou, tak nás neváhejte kontaktovat.

Součástí tohoto projektu bude i menší shromáždění přátel a známých v sobotu 26. 4. 2014 v Hotelu Palkovické Hůrky na adrese Palkovice 226, Palkovice. Více na adrese www.palkovickehurky.cz

 

Tímto bychom také chtěli poděkovat Ministerstvu zahraničí ČR, konkrétně konzulátů ČR ve Lvově na Ukrajině, za vřelou pomoc a udělení bezplatných víz pro naše hosty. Bez této pomoci bychom velmi těžko mohli projekt zrealizovat.

Děkujeme především vicekonzulovi p. Valovému, generálnímu konzulovi p. Klímovi a všem pracovníkům konzulátu, kteří se podíleli na vyřizování potřebných dokumentů k návštěvě ČR.

Předpokládaný program návštěvy hostů:

 • 16. 4. – cesta z Ukrajiny do ČR a ubytování v Hotelu Palkovické Hůrky v Palkovicích
 • 17. 4. – návštěva ZOO Ostrava a příprava na výjezd z ČR do Německa
 • 18. 4. – cesta do Německa na konferenci pro mládež
 • 19. – 20. 4. – pobyt na konferenci v Německu
 • 21. 4. – cesta zpět z Německa do ČR
 • 22. 4. – návštěva koncentračního tábora v Osvětimi
 • 23. 4. – výlet na hrad Hukvaldy, sjíždění řeky na kánoích se skautským oddílem Hraničáři v Karviné
 • 24. 4. – návštěva Vítkovic U6, Landek Park v Ostravě, Ostravský hrad a radnice, centrum a okolí Ostravy
 • 25. 4. – výlet do muzea Tatra Kopřivnice a včelařské muzeum v Chlebovicích
 • 26. 4. – shromáždění, schůzka se známými z ČR, Polska a Ukrajiny
 • 27. 4. – odjezd z ČR na Ukrajinu

Poznámka:

Podle počasí a našich možností se může program změnit.

Více informací ohledně tohoto projektu můžete získat na tel. čísle (+420) 739 522 105.


28. 3. 2014

DOBROVOLNICTVÍ NA UKRAJINĚ 2014

Humanitární organizace ADRA pořádá dobrovolnickou akci, na kterou bude vybráno 30 dobrovolníků, kteří se budou starat o volnočasové aktivity ve škole v Mukačevu na Ukrajině.

 

- Máš zkušenosti s prací s dětmi?

- Máš v sobě něco, co můžeš dětem předat?

- Chceš věnovat svůj čas něčemu přínosnému?

- Nebojíš se práce v náročných podmínkách?

- Je ti více než 18 let?

…potom právě Tebe hledáme

 

Kdy se jede?

1. Turnus: 23.6. – 7.7.2014

2. Turnus: 10.7. – 23.7.2014

Důležité informace!!

Dobrovolníci jsou vybráni dvoukolovým výběrovým řízením.

1. kolo: řádně vyplněný dotazník

2. kolo: osobní setkání - Ostrava

* Místo a datum konání II. kola výběrového řízení bude upřesněno v e-mailu.

- Každý zájemce odešle do 30.4. 2014 řádně vyplněný dotazník na email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

- Před odjezdem na Ukrajinu se uskuteční informační schůzka vybraných dobrovolníků

- Ubytování a strava v domově zajištěna zdarma

- Dobrovolníci si hradí z vlastních zdrojů náklady na dopravu a pojištění (cesta tam a zpět - cca 1300 Kč)

Pro více informací pište na: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. nebo kontaktujte administrátorku projektu Gabrielu Slívovou na tel. č. 731 623 754


27. 3. 2014

Mommy...

- Hello, is this the lost and found? -questioned a child’s voice.

- Yes, kid. Have you lost something?

- I lost my mom. Do you have her?

- Would you describe your mother?

- She is kind and beautiful. Also she really loves cats.

- Yes, we happen to have found a mother, maybe she’s the one. Where are you calling from?

- From orphanage No. 3

- Alright, we will send your mother over to the orphanage. Wait. She came into his room, the most beautiful and kindest, and in her hands she held a real, live cat.

- Mom! - exclaimed the child and rushed to her. He hugged her with such strength, that his fingers grew white. - My mother!!!

…Artem awoke at his own cry. Such dreams he dreamed almost every night. He put his hand under the pillow and pulled out a photo of a young woman. This photograph he found on the street a year ago while taking a walk. Now he always kept it beneath his pillow and believed that she was his mother. In the dark, Artem looked into her beautiful face for a long time and unwittingly fell asleep…

In the morning, Angelina Ivanovna, head of the orphanage, went on her usual morning round throughout the orphanage to wish all the kids a good morning and to give every one of them a caring pat on the head. On the floor beside Artem’s bed she saw a photo that had fallen out of his hands that night. Lifting it, Angelina Ivanovna asked the boy:

- Artem my boy, where did you get this photo?

- I found it on the street.

- Who is it?

- My mother -he smiled and added, -she is very beautiful, kind and loves cats.

Angelina Ivanovna immediately recognized the young woman. Last year she came to the orphanage for her first time with a group of volunteers. Perhaps then she lost the photo here. Since then, the young woman insistently visited various institutions in hope of obtaining authorization to adopt a child. But, according to the local bureaucrats, she had one major drawback: she was not married.

- Well, -said Angelina Ivanovna –since she’s your mother, it completely changes the situation.

Going into her office, she sat down at her table and waited. Half an hour later there was a timid knock on the door:

- Is it possible to speak to you, Angelina Ivanovna?

- And in the doorway stood the woman from the photograph.

- Yes, come in Alina.

The girl entered the office and placed a thick folder of documents in front of the headmaster.

- Here, -she said –I have them all.

- Well Alina, I have a few more questions I must ask. You understand… Do you realize the responsibility you are taking upon yourself? After all, a child –it’s not just two hours of play, it’s for life.

- I’m aware –Alina breathed out –I just cannot live in peace, knowing that someone really needs me.

- Alright, -agreed the headmaster –when would you like to see the children?

- I will not look at them, I’ll take any child, whoever you offer –said Alina, looking straight into the headmaster’s eyes.

Angelina Ivanovna raised her eyebrows.

-You see, -Alina slowly began to explain, -because real parents does not choose their child… they do not know in advance how the child will turn out…beautiful or not, healthy or sick...They love the child as is. I want to be a real mother.

-For the first time I have met such an adopter –Angelina Ivanovna smiled; -however I already know whose mother you shall be. His name is Artem, he is 5 years old, and his mother abandoned him as soon as he was born. I will bring him now, if you are ready.

- Yes, I’m ready –said Alina in a firm voice –show me my son.

The headmaster left and returned after 5 minutes, leading a small boy by his hand.

- Artem dear boy –began Angelina Ivanovna –meet…

- Mother! –cried Artem. He rushed to Alina and clung to her so that his fingers turned white –My mother!

Alina stroked his tiny back and whispered:

- My son, my son...I’m with you…

She looked up at the headmaster and asked:

- Usually, parents and children gradually get used to each other, in the beginning they spend time together here, and then take the children out on the weekends, and then permanently, if everything is okay.

- I will take Artem right away –Alina said firmly.

- Well, -the headmaster waved her hand –tomorrow is a weekend anyway.


11. 3. 2014

Svatba členky a přítele našeho sdružení – 12.3.2014

Vážení přátelé Piotr a Kasia,

jelikož je svatba velice důležitý krok v životě každého člověka, tak jsme Vám chtěli z celého srdce popřát všechno nejlepší na společné cestě životem. Hodně lásky, radosti, pochopení jeden k druhému a hlavně Božího požehnání a potomků tolik kolik je hvězd na nebi..

„Našli jste jeden druhého a pocítili štěstí,, které přichází, když dva životy spojí láska“

Přejeme Vám, ať se nic z těchto krásných chvil nevytratí..

Pozdravuje a přeje,

Tým Dům Chleba

Bratři, sestry, přátelé a známí

PS: …co všechno jsou lidé schopni udělat pro nový toustovač :-)…


9. 3. 2014

HUNTING FOR VOLUNTEERS!

Volunteer...Who is that? Lets take a peek into Wikipedia: "Volunteering is generally considered an altruistic activity and is intended to promote goodness or improve human quality of life (in a community)." From the quote above we can see that volunteering is an act of one's free will towards serving the community for its benefit. Have you ever been a volunteer? Do you want to be one? You might ask: "Why do I need this? I've got a lack of time anyway!", or "I wouldn't mind a sponsor myself!"

The answer is very easy - to be happier! To live with a purpose in life, and not waste time for nothing. I suppose everyone knows the famous passage from the Bible - "Be not deceived;God is not mocked: for whatsoever a man soweth, that shall he also reap"(Galatians 6:7 (KJV)). In other words when we show kindness to others, it will surly come back to us. Also righteousness prevents us from becoming selfish.When a person thinks only about himself he sees his problems as the most terrible... A car broke, didn't get enough sleep, stress at work, friends gossip, etc.

Did you know that there are people on this planet that don't even dream about having a car? Or those that have never slept on a bed (I mean a bed)? Those that dream of food for themselves and their family?

Sometimes we dive so deep into our problems the we become rude and cynical. We want to be understood, helped, made happy. But have you ever tried to make someone else happy? Have you ever tried to find a person who is suffering more than you? Someone who dreams of your life, while your not happy with it? I confess, I was in both situations. There was a time when God fulfilled the dreams of others through me, and a time when he realized my dreams through others. And it is happiness. Even now tears appear from the blessing.

You can search for the 'weak of this world' and help fulfill their mini and big dreams by yourself . But we also offer you to cooperate with our charity organization "Home of Bread". We're looking for ordinary people, those that don't want to be selfish, but want to be kind, as far as possible.

We need volunteers of all ages. But I'd like to address the youth in particular. I suggest you replace social networks with nets of love to your neighbors. I suggest you to give your youth and your best years to serving good and God. You wont feel sorry!!

So anyone who's heart was touched by this message please contact the administration of our site, and we'll respond!

Project manager for Ukraine

Life Vest Inside - Kindness Boomerang - "One Day"


16. 2. 2014

Genadiy Mochňenko and his sons in Africa

Lets give praise to God for everything we have, and just stop complaining all the time! We have more, more than we need, and we should pay attention to the fact. Lets turn every day into a good day, where there would be more joy, optimism and thankfulness.

Gallery


6. 2. 2014

Project House of Bread

Dear friends,

at the moment we're working on our primary project, which the SMO company helped us realize. The company is situated in Orlova and they gave us a rent free placement. We plan to use it for purposes listed below...The goal of this project is to collect all sorts of things (clothes, household appliances, furniture, etc.), keep them in the rented placement, and then hand it out to people, who would use it and to those are actually in need of it.

Right now we're collecting functional/reusable stuff from other countries. Then they are spread to people in need of them. Thus it doesn't pollute the environment (it lengthens the usage time, whereas it could of appeared at a trash dump or at a trash plant). What is most important - we can help people in their different difficulties they experience (not being able to afford it).

Now we are collecting the listed things above, and are getting ready to officially open a gathering point in Orlová.

If you have the desire to donate something from the listed above, please do so, feel free to contact us. Overall things, also clothes and toys, you can deliver to the address shown below or call us. Furniture and oversized appliances we will deliver by ourselves.

We use Ford Transit for it purpuse.

We appreciate any help that you can provide.

Address of gathering point:

Home of Bread OC
U Kapličky 971
735 14 Orlová-Lutyně

Tel.:
Orlová: +420 739 522 105
Karviná: +420 733 261 326

Work hours:
At the moment - agreement by phone.

We thank SMO, we wouldn't be able to actualize this project without their help.


9. 1. 2014

Thanks for collected gifts

Dear friends,

we would like to give thanks to everybody who helped us to collect gifts for children and people in need in Ukraine. We could never support them without your help. This happiness what we saw in their eyes was the best reward for us. None of words, photos or videos will fully show moments we had there. So we encourage all of you to join us next time and to change the world for better place.

Behalf every person we helped, we thank you and greet you.

Best regards

Chairman of the organizing committee

„Společně přinášejme lidem radost“


5. 1. 2014

Journey to Ukraine 2014

Gallery

12.12.2013

Sbírka pro děti na Ukrajině

Vážení přátelé,

před nedávnem jsme zrušily plánovanou cestu na Kavkaz a rozhodli jsme se, že uskutečníme cestu pouze po Ukrajině. Cílem této cesty je navštívit dětské domovy, rehabilitační centrum pro drogově závislé, domov důchodců a místo, kde se krmí sociálně slabý lidi. Tato místa chceme navštívit především z důvodu pomoci místním lidem, ať už nějakým dárkem či finanční podporou. A proto organizujeme sbírku:

Termín sbírky je do 26. 12. 2013, 15:00

Místa převzetí:

ČR - Ostrava, Orlová, Karviná atd. - dle dohody
Polsko - Psczyna, Gorki, Skoczow, Wisla, Czieszyn atd. – dle dohody

Sbíráme:

- Sladkosti (čokolády, bonbóny, chipsy, křupky, oplatky atd.) - POZOR!!! Prosím nedávejte mléčné výrobky, ovoce a výrobky, které obsahuji želatinu, E120 – košenilu anebo různé příchutě z masa. Prosíme Vás, tyto výrobky nenakupujte.

- Hráčky (různého druhu - čisté a víceméně funkční)
- Oblečení (především pro děti různého věku, nejlépe zimní oblečení)

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat na tel. čísle +420 739 522 105 nebo na ostatních kontaktech uvedených v oddíle Kontakty.

Předem děkuji jménem příjemců za pomoc.

S pozdravem

„Společně přinášejme lidem radost“


06.11.2013

Setkání s pastorem Evgeniem Mochněnkem

Vážení přátelé,

dne 7. listopadu v 17:30 proběhne setkání s pastorem a ředitelem dětského domova Republika Piligrim Gennadiyem Mochněnkem v modlitebně Apoštolské církve, ul. Selská 29, Havířov.

Téma: Změňme osudy dětí, které nikdo nechce

Matouš 18:5: "A kdo přijme jediné takové dítě ve jménu mém, přijímá mne."

Bratr Gennadiy je pěstounem 32 dětí a ředitelem dětského domova, kde žije 50 dětí. Za posledních 15 let se prakticky podařilo vyčistit kanály od dětí ulice a změnit jejich osud.


31.7.2013

Picnic by the water

Click to read!

Karvinský and Havířov journal published to the delight of the article on this hilarious event. You can read it at this address or by clicking on the image.

Complete photo gallery of the event can be viewed here.


19. 7. 2013

Piknik u vody v Karviné

Další fotografie


19.5.2013

Ukraine and Russia - without orphans!

Gennadiy Mokhnenko

Soon!!! Starting to get dreams of bikes and the long road!!! The organism from a single thought of the upcoming 5000 km Siberiam route gets a shok!!! But the motivation is sirious, so the bodies will have to humble and work hard for our dream - " Ukraine - Russia - World without orphans!!!"

If you could help us in buying equipment of good quality and supplies (our company does need a lot of it, counting the distance and the stress). You can contact my asisstant Tatyana Mandrina.

There are alot of needs connected with equiping the route.

Facebook and mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.